Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy
„Cud, miód, ultramaryna” to monograficzny przegląd ostatnich prac Cyryla Zakrzewskiego. Każda z przedstawionych na wystawie form rzeźbiarskich powstała z drewna i została symbolicznie naznaczona plastikiem, ludzkim śladem odciśniętym na naturalnym surowcu. Podobnie jak cywilizacja czyni to w przyrodzie, tak elementy syntetycznej ultramaryny przenikają w strukturę naturalnego drewna.
Tytuł wystawy „Cud miód ultramaryna” zawiera sugestię symbolicznej zmiany. Ultramaryna przez wieki była pigmentem zarezerwowanym dla sfery sacrum, synonimem boskości i pokory. Jako mineralny pigment uzyskiwana była pierwotnie z drogocennego kamienia lapis lazuli, który w XIV wieku weneccy kupcy zaczęli importować do Europy. W początkach XIX wieku odkryto możliwości syntetycznego wytwarzania ultramaryny i stała się ona dziś jedną z popularniejszych substancji barwiących.
Wystawa stanowi dialog między dawnym kunsztem a współczesnym podejściem do designu, które znajduje swoje odzwierciedlenie w siedmiu prezentowanych rzeźbach użytkowych.
Oficjalny wernisaż wystawy odbędzie się 16 listopada o godzinie 18.00.
Oprowadzania kuratorskie organizujemy po wcześniejszym kontakcie mailowym (info@nowymodel.org).
Wystawa zrealizowana została w ramach stypendium twórczego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Cyryl Zakrzewski – ur. 1986 roku, absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą. Autor stałych instalacji w przestrzeni publicznej m.in. w rodzinnym Poznaniu (Ogród Botaniczny UAM, Strzeszyn „Visual Park” oraz za granicą Tokio – Fukudenkai i słoweńskim Ptuj). Laureat nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne, w tym stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Uczestnik wystaw w kraju i za granicą, zarówno w galeriach sztuki, jak i podczas targów designu (m.in. Milan Furniture Fair, ICFF New York).