Katarzyna Laskowska
architektura i edukacja
„Moja aktywność zawodowa jest pomiędzy… projektowaniem, badaniem i edukacją”.
Profesorka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kształci w zakresie projektowania na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Gdy zdecydowała się studiować w poznańskiej uczelni, miała już ważne doświadczenia wyniesione ze studiów w Instytucie Archeologii i Historii Sztuki na Sorbonie i w Uniwersytecie Warszawskim.
Była pierwszą studentką prof. Aleksandra Kuczmy, który w 1991 r. założył w poznańskiej uczelni Pracownię Projektowania Mebla. Pracownia z modelarnią stwarzała idealne warunki do eksperymentowania. Pracując z prof. Kuczmą, mogła rozwijać również swój potencjał pedagogiczny, umiejętności kreowania nowych sytuacji, szczególnie form współpracy projektanta z przemysłem.
Ten potencjał zaowocował 12 lat temu. Z jej inicjatywy w UAP powstała Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem (PE-P). Do dziś jest to najbardziej nowatorski w kraju model kształcenia, który umożliwia studentom wzornictwa bezpośredni kontakt z producentem i poznanie całego procesu wdrażania nowego wzoru.
Efekty funkcjonowania PE-P to współpraca z 30 firmami, ponad 200 studenckich projektów, 61 prototypów wykonanych przez fabryki mebli, 5 wdrożeń do produkcji i kolejne w przygotowaniu. Każdą edycję programu kończy wystawa.
Poza pracą na uczelni prowadzi warsztaty projektowe w kraju i zagranicą, m. in. w Meksyku, oraz projekty badawcze. Zajmuje się wystawiennictwem, architekturą wnętrz, fotografią, promocją dizajnu i oczywiście projektowaniem mebli.
Na IV Biennale w Saint-Etienne w 2004 r. prezentowała projekt CUBO – indywidualne miejsce pracy i wypoczynku. Od 2012 r. firma Klose produkuje jej zestaw mebli do jadalni i salonu KOLEKCJONER.
W 2006 r. była komisarzem polskiej wystawy na V Międzynarodowe Biennale Dizajnu w Saint-Etienne, którą uznano za najciekawsze wydarzenie imprezy.